Vegan beslenme cildinizi güzelleştirir mi?

Veganizm ve Cilt
Sağlıklı Cilt

Beslenme şeklinizin cildinizi ne kadar etkileyebileceğinin farkında mısınız? Sağlıklı bir beden ve cilt için hayvansal gıdalarda dahil olmak üzere zengin bir beslenme şekli mi yoksa vegan beslenme mi tercih edilmeli? Vegan beslenmenin cilt üzerinde faydası var mı?

Yıllardır dermatologlar, kısmen önceki araştırmalara dayanarak sivilce ve diyet arasındaki bağlantıyı reddetti. 1960’lı yıllarda, birkaç araştırma grubu çikolata ve akne arasındaki ilişkiyi araştırdı. 65 hastayı kapsayan en büyük çalışma, çikolata tüketiminin etkilerini dört haftalık bir süre zarfında plasebo ile karşılaştırdı ve akne şiddetinde bir fark bulunmadı.  Bu tür çalışmalara dayanarak, birçok kişi diyetin sivilceyi etkilemediği sonucuna varmıştır. Araştırmacılar yakın zamanda bu çalışmayı yeniden inceledi ve metodolojik kusurları buldular.

2014 yılında yapılan Diyet ve Dermatoloji isimli bir bilimsel çalışmada uygulanan diyetlerin cilt rahatsızlıkları ile doğrudan ilişkisi olup olmadığı araştırılıyor. Yapılan araştırma sonucunda uzmanlar; diyetle bazı dermatolojik rahatsızlıklar arasında önemli bir ilişki bulmuş. En sık rastlanan cilt problemlerinden olan sivilce sorunu için kişiye uygun diyet programlarının bu sorunu ortadan kaldırabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca diyet değişikliği cilt yaşlanmasında ve cilt kanseri gibi önemli sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Dermatologlar, diyet ve dermatoloji konusunda iyi eğitim almış olmalı. Diyet listesi hazırlarken ilgili sorunları iyi analiz edip, kişinin beslenme alışkanlıklarına göre yönlendirme yapmalıdır.

Vegan Beslenme ve Cilt; Cildinizi İyileştirir mi?

Vegan diyeti tam olarak nedir? Vegan diyeti; süt, yumurta ve etler dahil olmak üzere tüm hayvansal ürünleri dışlar. Sadece bitki bazlı beslenmeyi içerir. Bitki bazlı bir beslenme nasıl olur da güzel bir cilde kavuşmanızı sağlar? Vegan bir diyeti uygulamaya başladığınızda, vücudunuza yoğun bir besin sağlanır. Daha fazla vitamin ve mineral, sağlıklı bir beden sağlığı ve haliyle parlak bir cilt anlamına gelir.

Bitki Bazlı Bir Diyet Tercih Edilirse Vücudunuzda Neler Olur?

  • Antioksidan yönünden zengin meyve ve sebze alımınız artar. Bu antioksidanlar oksidatif hasarı önler ve sizi sağlıklı tutar. Ek olarak antioksidan bakımından zengin bir beslenme erken yaşlanmaya neden olan zararlı serbest radikallerle savaşmanıza yardımcı olur.
  • Vegan diyette bulunan antioksidanlar sivilceyi azaltmaya ve cildinizi temiz tutmaya yardımcı olur. Oksidatif stresi önler, sivilce oluşumunu önleyerek cildinizin parlaklığını artırır.
  • Kolajen, vücudunuzun yapı taşı ve cildinizin esnekliği koruyan bileşendir. Beslenme antioksidanları, kolajen ve elastinin bozulmasını önler; sonuç olarak da cildin yaşlanması yavaşlatılır.
  • Bitki bazlı beslenmenin cilt dışındaki vücuda en büyük faydası doymuş yağ miktarının azaltılmasıdır. Bu yağın az tüketilmesi, vücudunuzun insülin fonksiyonunu iyileştirir ve glukagon üretimini artırır. İnsülin seviyelerinde dengesizlik, cilt gözeneklerini tıkayan ve akneye sebep olan sebum üretiminin artmasına neden olur.
  • Karotenoidler teninizi iyileştirebilir ve cildinizin genel görünümünü iyileştirebilir

Hayvansal Gıdalar Gerçekten Cilt Sorunlarına mı Yol Açıyor?

1- Süt ve Süt Ürünleri Sivilceye mi Yol Açıyor?

47.355 kadını kapsayan bir araştırmada süt tüketimi ile akne arasında kesin bir bağlandı bulundu. Bunun nedeni ise gebe hayvanların (inek ve keçiler) ürettikleri sütün tıpkı ilk anne sütündeki gibi besleyici yağ içermesi ve aşırı yağ salgılanmasına neden olan büyüme hormununa sahip olmasıdır.

Enflamasyona Neden Oluyor

Yüksek yağlı süt ürünleri, domuz eti ve kırmızı et tüketmek vücudunuzdaki iltihabı artırır. Aynı zamanda insülin dengesizliğine neden olur, bu da sağlığınızı ve cildinizi etkiler. Artmış inflamasyon seviyeleri vücudunuzdaki, eklem dokularınız ve cildinizdeki kolajeni parçalayabilir. Sonuç olarak, cildiniz esnekliğini ve gençlik parlaklığını kaybeder.

Ek olarak, hayvan bazlı bir diyeti bırakmanın ilk birkaç haftasında, kolesterol seviyelerinizde, enerji seviyenizde, bağırsak hareketlerinde ve uykunuzda bir iyileşme olduğunu da fark edebilirsiniz. Genel sağlığınızdaki bu değişikliklerin cildiniz üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

Hayvan bazlı bir diyeti bırakmak da cildinizi olumsuz yönde etkileyebilir. İşte nasıl:

2. Protein Eksikliğine Neden Olabilir

Et ve kümes hayvanı ürünleri “yüksek kaliteli” protein içerir. Sadece vegan diyetinden yeterli protein almak çok zordur. Vejetaryenler için birincil protein kaynakları soya, pirinç, fasulye ve sebzelerdir. Bu yiyeceklerin her birinin yüz gramı (yaklaşık bir su bardağı) 5-20 gram arasında protein içerir. Kapak tarafında, bir hayvansal üründen 100 gram, 20-30 gram protein içerir. Daha az protein tüketiminin cildiniz, tırnaklarınız ve saçınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir ve ayrıca bağışıklık sisteminizi de etkileyebilir.

Elbette, boşluğu kapatmak için kenevir proteini (yüksek bir protein kaynağıdır) olabilir, ancak kenevirin fazla tüketilmesi vücudunuzdaki bağışıklık sisteminiz için tehlike oluşturabilecek çoklu doymamış yağ asitlerinin miktarını artırabilir.

2. Vitamin Eksikliğine Neden Olabilir

Çoğu zaman, insanlar vegan diyetlerinde basit karbonhidratları seçerler ve vücutlarının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar meyve ve sebze eklemeyi unuturlar. Bu cildi etkileyebilir. Cildinize yeterli miktarda vitamin ve mineral tedarik etmemek (özellikle B12 vitamini) koyu halkalara ve mat ciltlere neden olabilir ve saç ve tırnaklarınızın kalitesini etkileyebilir. B12 Vitamini eksikliği cildinizi soluklaştırabilir ve ayrıca kırmızı kan hücresi seviyelerini de etkileyebilir.

3. Kalsiyum Eksikliğine Neden Olur

Yapılan bir çalışmada, düşük kalsiyum alımları nedeniyle veganların kemik kırıklıkları ile karşılaşma riski yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Kalsiyum kemik sağlığımız için son derece önemli olmasının yanı sıra cilt sağlığımız için de çok önemlidir. Kalsiyum, cildinizin kuru cilt gibi önemli cilt sorularına neden olabilecek yapısal ve biyolojik işlevlerini etkileyebilir.

Bir vegan diyet için et bırakan altı kişiden beşinin tekrardan et tüketmeye başladığı gerçeği sizi korkutabilir. 11.000 kişiye yapılan bir anket, veganların% 70’inin hayvan temelli diyete geri döndüğünü, vejeteryanların% 80’inin aynı olduğunu ortaya koydu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.