Limon suyu cildi gerçekten aydınlatabilir mi?

Cilt Bakımı

Limon Suyu ve Cilt Aydınlatması

Limon suyunu daha önce birçok doğal cilt maskesi tarifinde görmüşsünüzdür. Peki limon suyu cilt aydınlatmasında gerçekten işe yarar mı? Kısaca Evet, fakat bu işlem hem zaman alır hemde kalıcı çözüm olmayabilir.

Turunçgiller, özellikle de limon koyu renkli lekeler, akne hasarı ve çilleri tedavi etmede etkilidir çünkü bunlar güçlü bir antioksidan olan C vitamini ile doludur. Topikal olarak cilde uygulandığında limon suyunun, hiperpigmentasyonun önlenmesinde çeşitli roller oynadığı gösterilmiştir.

Pul Pul Dökülmelere C Vitamini Etkisi

C vitamini veya askorbik asit, cildi aydınlatmaya ve cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olan doğal bir eksfoliyandır. Derinin üst tabakası olan epidermis, asitle pul pul dökülür ve koyu renkli pigmentasyonlu hücreler de dahil olmak üzere eski cilt hücreleri tamamen dökülür.

Cilt dokusundaki yeni hücreler, bazal katmandan epidermise doğru yukarı doğru hareket eder, yavaş yavaş yükseldikten sonra ölürler. Doğal yollarda 3-4 haftada yenilenen cilt tabakası, C vitamini etkeniyle ölü hücrenin çabuk atılmasına etki ederek, parlak ve daha genç görünmesini sağlayan yeni cilt hücrelerinin üretimini teşvik eder.

‘Birkaç ay düzenli kullanımdan sonra, ince çizgilerde gözle görülür bir azalma ve cilt tonunda/dokusunda genel bir iyileşme olacaktır.

Kollajen Uyarır

Güçlü bir antioksidan olarak, C vitamini serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarının en aza indirmeye yardımcı olurken, cilt kollajen üretimini teşvik ettiği gözlemlenmiştir.  C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve bu nedenle hücre zarlarında bulunan suda çözünmeyen molekülleri korumak için cilde kolayca emilebilir.

C vitamini uygulanması cildin daha güçlü ten rengine sahip olmasına yardımcı olur. Bu nedenle, yaşlanmayı geciktirici ürünlerde cildin soyulmasını ve yeniden büyümesini sağlamak için kullanılır.

Ayrıca C vitamini hücrelerin oksidasyondan korunmasına yardımcı olan vücuttaki E vitamini seviyesini de artırabilir. Bu daha sağlıklı bir cilt ve daha da ten rengi sağlar.

Melanin Üretimini Azaltır

Askorbil formundaki C vitamini klinik olarak test edilmiştir ve ciltte melanin üretimini azalttığı gösterilmiştir. Melanin oynayacak önemli bir role sahipken, bizi güneşin UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumak, melanin fazla üretimi, koyu lekeler ve diğer hiperpigmentasyon alanlarında cilt sorunlarına neden olabilir.

C vitamini, ciltteki melanin üretimini uyaran enzim Tirozinazın etkisini keserek cildin aydınlanmasına neden olur. 2005 yılında MD, Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesinden Patricia K Farris tarafından yapılan çalışmalar, topikal olarak uygulandığında C vitaminin “kollajen sentesizini, ultraviyole A ve B’de UV ve aydınlatma hiperpigmentasyonunu teşvik etmede” etkili olduğunu buldu.

Cilt Aydınlatması için taze limonlar kullanın

Cildinizi aydınlatma tedavisi için hazır limon sularını kesinlikle kullanmayınız. Yapacağınız maskelerde mutlaka taze limon kullanın. Şişelenmiş limon suları hem sulandırılmış olur hem de katkı maddeleri olabilir. 

Limon suyu güvenli ve doğal bir çözüm olsa da, cilt probleminiz veya alerjiniz var ise tedaviyi uygularken dikkatli olmalısınız. Limon suyu yağlı ciltler için büyük bir nimetken, kuru ciltler için istenmeyen sorunları oluşturan meyve olabilir. Kuru ciltleri ayrıca yakabilir. Eğer kuru cilde sahipseniz ve limon kullanmak istiyorsanız, sıktığınız limon suyunu su ile seyreltin.

Limon ve Süt Kullanarak Cilt Bakımı

Cildinizi canlandıracak bu tarifi yapmak için yarım limon suyunu, eşit miktarda su ile seyreltin. Bu seyretilmiş limon suyu, süte karıştırıldığında tepkime gerçekleşebilir. Korkmayın, sıkıntı yok.

Süt, cildi eksfoliye ederek hücre yenilenmesini teşvik edecektir. Süt ayrıca sus tutulmasını ve cildin nemini artıran amino asitler ve enzimler bakımından zengindir. Bu, cildi yumuşatmaya yardımcı olur ve limon suyunun daha derine nüfuz etmesini sağlar. Limon suyu asitlidir ve dengesiz pigmentasyonun solmasına yardımcı olacak ağartma maddesi olarak işlev görür. 

Limon suyu cildinizi halen yakıyorsa, süt miktarını veya limona eklediğiniz su miktarını artırabilirsiniz.

Süt ve limon karışımını cildinize uygulamak için pamuk veya sünger yardımıyla yüzünüze sürüp, en az 3 dakika dairesel hareketler ile cildinize uygulayın. Kokusu rahatsız etmiyorsa, yıkamanız gerekmez.

Bu tarifi haftada bir veya iki defa kullanılabilir.

Not: Limon cildinizde ölü tabakayı normal sürecinden erken yok edeceği için cilt dokunuzu güneş ışınlarına duyarlı olacaktır. Tarif uyguladıktan sonra güneş kremi kullanmaya özen gösteriniz. 

Limon ile Cilt Beyazlatma İpuçları

Cildinizi beyazlatmak için limon suyu kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

  • Cildinizin küçük bir bölgesinde, alerjik tepkime olup olmadığını kontrol ediniz.  Saf limon suyu rahatsız ederse, su ile seyreltin.
  • Limon suyu cildinizi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirir. Bu nedenle kullandıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalmamaya ve mutlaka cilt tipinize uygun güneş kremi kullanamya özen gösterin.
  • Cildinizde kesik ve yaralanma gibi sorunlar varsa kesinlikle kullanmayın.
  • Limon suyunun gözlerinize temas etmesinden kaçının.

Limon suyunun her gün kullanmak cildinizi kurutabilir. Bu yüzden programını kendinizin belirleyeceği şekilde haftada 3-5 kez kullanmak iyi olacaktır. Tedavinin yanıt vermesi uzun sürebilir.

Limon suyu cildi aydınlatmak ve çilleri azaltmak için yararlıdır ve aynı zamanda yağlı ciltlerdeki aşırı sebum üretimini de dengeler.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.