25 Yaşından Sonra Genç Görünmek İçin 10 Harika İpucu

Cilt Bakımı

Yirmili yaşlar ilişkilerimizde, kariyerimizde ve en değerli varlığımız vücudumuzda bir dizi değişikliği başlatır. Özellikle 25 yaşından sonra ciltte yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Genişleyen gözenekler, cilt kuruluğu, koyu halkalar, ince çizgiler ve kırışıklıklar kendini göstermeye başlar. Kadınlar için makyaj kalıcı bir sorunun geçiçi çözüm yolu oluyor. Er ya da geç, temelin yıkanması gerekecek ve lekelerinizle baş başa kalacaksınız. Cildinizin bu önemli noktada ihtiyaç duyduğu şey, ilgilenilmektir. Eğer bu zamana kadar cildinize yeterli ilgiyi göstermediyseniz korkmayın, hala geç değil. İşte 25 yıl sonra genç, canlı ve taze görünmenize yardımcı olabilecek cilt bakımı için bazı basit ipuçları.

1- Yüzünüze Uygun Temizleyici ile Temizleyin

Basit gibi gözükse de bu cildiniz için çok önemli. Her zaman cilt tipinize uygun bir temizleyici seçin. İyi bir temizleyici gözenekleri ve kirleri iyice temizler. Ayrıca cildinizin yumuşak, taze ve temiz kalmasını sağlayarak yağ ve makyaj kalıntılarını da giderir. Temizlik sabah ve yatmadan önce olmak üzere günde iki kez yapılmalıdır.

2- Tonik Kullanımına Özen Gösterin

Cilt bakımında önemli yere sahip olan tonik, kullanılması gereken ürünler arasında. Fakat cildinizi kurutma yapabilme ihtimali fazla olduğu için sık kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Cilt temizliği yaptıktan sonra kullanılan tonik, gözeneklerin küçülmesine, cildin sıkılaşmasını ve en önemlisi cildin sebum yapısını düzeltmeye yardımcı olacak. Piyasada çok fazla tonik var. Siz cilt yapınıza en uygun olanı kullanın. Gül suyu, tonikler arasında en iyisidir.

3- Yaşlanan Cilde Düzenli Nemlendirme

Cilt yaşlandıkça daha çok nem ihtiyacı ortaya çıkar. Zamanla cilt kuru ve gergin hissetmeye başlar. Bu nedenle, size daha pürüzsüz bir cilt dokusu verecek iyi bir nemlendirici ile nemlendirmeniz gerekir. Nemlendirme seçimi de diğer ürünlerde olduğu gibi cilt yapınıza uygun olarak seçilmelidir. 25 yaşından sonra kullanacaksanız, yaşlanma karşıtı nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Ayrıca boynunuzu nemlendirmeyi sakın unutmayın.

4- Ölü Hücrelerden Kurtul; Peeling Yap

Kuru ve yaşlanan cilt, sadece ölü hücreleri yıkmakla kalmayıp aynı zamanda yeni hücrelerin üretimine de yardımcı olduğu için pul pul dökülmeden fayda sağlar. Düzenli peeling, size daha az kırışıklık ile daha pürüzsüz, daha parlak ve daha sıkı bir cilt sağlayabilir. En iyi sonuç için cildinizi haftada bir kez peeling yapabilirsiniz.

5- Cilt Koruması

“Önlemek tedavi etmekten iyidir” sözünü hafızanıza yerleştirin. Güneş cilde faydalı olsa da bir noktadan sonra leke oluşumuna sebep olur. Cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaya başlamak için asla geç değil. Bir şapka, bir atkı cildinizi bir ölçüde koruyabilir. Ancak cildinizi gerçekten güvende tutmak istiyorsanız güneş kremi kullanmalısınız. Minimum SPF 15 içeren bir güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Güneş kremleri de cilt türlerine göre geliştirilmiştir. Kendi cilt yapınıza göre aldığınızdan emin olun.

6- Yüz Masajı ile Cildi Şımartın

Yüz masajı, cildinizi şımartmanın en iyi yoludur. 25 yaşından sonra cilde nasıl bakılacağına dair harika ipuçlarından biri; yüz masajı! Cildinizi temizleyip, tonik işlemi yaptıktan sonra cilt yapınıza uygun bir yağ ile cilde masaj yapmak cildin elastik yapısının korunmasını ve kırışıklık oluşumunu önler.

7- Yüz Maskesi Hazırlayın

Yüz maskeleri cilt bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır. Yumurta, bal, gül suyu, badem yağı gibi doğal maskeler ile kendinize bir cilt maskesi hazırlayabilirsiniz. Temiz, genç ve sıkı bir cilt için haftada bir yüz maskesi kullanın.

8- Yaşlanma Karşıtı Ürünler

Yaşlanma karşıtı ürünlerin çoğu, yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olan bileşenler içerir. Yaşlanma karşıtı ürünleri yirmili yaşlarınızın ortalarında kullanmaya başlayabilirsiniz, ancak en iyisi bunları otuzlu yaşlarınızın başındayken cilt bakımı rutininizin bir parçası yapmaktır. Bu ürünler ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını engeller. Ayrıca kolajen üretimini teşvik eder ve cildin elastikiyetini artırır. Alfa hidroksil asitler (AHA’lar), Retinol, A Vitamini, E Vitamini, C Vitamini ve diğer doğal içerikleri içeren ürünleri aramalısınız . Bu ürünleri kullanırken üretici firmanın ambalajı üzerindeki talimatlarını takip etmelisiniz

9- Cildi Beslemek

Yaşlandıkça cildimizin daha fazla beslenmeye ihtiyacı var. Antioksidanlar, Vitamin A, E ve diğer doğal içerikler açısından zengin ürünler kullanarak cildimize gerekli beslenmeyi sağlayabiliriz. Bunlar birlikte serbest radikallerle savaşır ve cildin yaşlanmasını önler. Ayrıca cildin sıkılığını, elastikiyetini geliştirir ve cildi daha pürüzsüz hale getirir. Maksimum fayda sağlamak için bu kremleri geceleri kullanın.

10- Sağlıklı Vücut = Güzel Cilt – Diyet!

İyi dengelenmiş, besleyici bir diyet, parlayan bir cildin sırrı olabilir . Antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzeleri bol bol yemeli ve sisteminizi temiz tutmalısınız. Diyetinize yeterli miktarda karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral eklemeye çalışın. Sağlıklı bir cilt için su çok önemlidir. Toksinleri vücudunuzdan atmak için en az 6-8 bardak su için.

Cilde bakım yapmak için hiçbir zaman geç değil. Yirmili yaşlar cildinizi anlamak ve ona gereken değeri vermek için doğru yaşlardır. İleriki yaşlarınızda cildinize iyi bir yatırım yapmak istiyorsanız, şimdi harekete geçme vakti.

Siz de yorum kısmından 25 yaş bakım rutinlerinizi bizimle paylaşın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir