Likopen Nedir?

Nedir

Likopen sebze ve meyvelere kırmızı rengini veren doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Likopen, karotenoid ailesinde bir antioksidandır.

Likopen karpuz, domates, kırmızı portakal, pembe greyfurt, kayısı ve kuşburnunda doğal olarak bolca bulunur. Likopen miktarının en yoğun olduğu sebze domatestir. Öyle ki biir domateste yer alan likopen miktarı %80’dir. Yüksek sıcaklıklarda ısıl işlem görmüş bir domatesten alacağınız likopen daha yüksek olmasına karşın ısıl işlem gördüğünden dolayı C vitamini, beta-karoten ve E vitamini gibi diğer besin maddelerinin zarar görmesine neden olmaktadır.

Likopenin cilt için faydaları

  1. Anti-aging özellikleri

Likopen tüketilerek alındığında vücut tarafından A vitamini ve Retinol’e dönüştürülür. Retinol, her ikisi de cildin genel sağlığını düzenleyen kolajen ve melatonin üretimini teşvik ettiği için yaşlanmanın etkilerini azaltmanın en iyi yollarından biridir.

2. UV kaynaklı cilt hasarları

Cildinizde bir koruma olmadan uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, koyu lekeleri  ve güneş yanıklarına neden olabilir. Araştırmalar, diyetlerde yüksek likopenli gıdaların yer alması ve güneş kremlinin düzenli kullanılması ile birlikte UV-A ve UV-B’ye maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarlarını azaltabileceğini göstermiştir.

3. Cilt aydınlatma

Likopen, cilt rengini düzenleyen Melanin’in çalışmasına katkı sağlar. Cildin kararma ve yaşlılık lekelerini azalttığı görülmüştür.

4. Cilt kızarıklığında azaltma

İstenmeyen ve geçmeyen cilt kızarıklığını büyük ölçüde azalttığı ve yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik etmektedir.

5. Antioksidan özellikleri

Likopen güçlü bir antioksidandır. Tamamen doğal ve organik olması cilt için her şeyi daha iyi hale getirir. Likopenin antioksidan özellikleri beta-karoteninkinden iki kat daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, cilt başta olmak üzere tüm vücudun daha hızlı, daha etkili bir detoks olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.