Hidrokinon Nedir?

Krem süren el
Nedir

Hidrokinon Nedir?

Hidrokinon, farklı hiperpigmentasyon sorunlarını tedavi etmesi için kullanılan bir cilt aydınlatıcı maddedir. Tarihsel olarak ilk resmiyeti 1982 yılında FDA tarafından onaylanmasına başlamıştır. Fakat birkaç yıl sonra kimya alanındaki gelişmeler ile birlikte FDA, Hidrokinon içerisinde cıva gibi hem çevreye hem de kişiye zararlı maddeler içerdiğini tespit etti. İçerisinde bulunan zararlı maddelerden sonra yapılan testler sonucunda bu maddenin yüzde 2 konsantrasyonunda kullanmasının güvenli olduğunu açıklamıştır. [¹]

Hidrokinon Nasıl Çalışır?

Hidrokinon, temas ettiği cilt noktasındaki melanosit sayısını azaltarak cilde renk veren hücrelerinin çalışmasını baskılar. Böylelikle daha önceden oluşmuş cilt lekelerinin de renginin açılmasını sağlar.

Hiperpigmentasyon durumunda, melanosit üretimindeki artıştan dolayı daha fazla melanin bulunur. Bu melanositleri kontrol altına alarak cildiniz zamanla daha dengeli bir cilt tonuna ulaşır.

Dermatoloğunuz özel bir kullanım şekli önermedikçe, etkisini görmek için en az dört hafta kullanılması gerekir. Kullanım sonrasında tam sonuçları görmek birkaç ay sürebilir. Fakat buna rağmen halen sonuç alamadıysanız dermatoloğunuz ile görüşerek cilt tipinize uygun daha kuvvetli bir formül önermesini talep edebilirsiniz.

Hangi Cilt Problemleri İçin Kullanıılır?

Hidrokinon, hiperpigmentasyon ile ilgili cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılır. Bunlar:

 • Çiller
 • Melazma
 • Yaşlılık lekeleri
 • Sivilce izleri
 • Sedef hastalığı ve egzamadan sonraki ciltte kalan izler.

Her ne kadar hidrokinon, kırmızı ve kahverengi lekelerin azalmasına yardımcı olsa da, aktif lekelere yardımcı olmaz. Örneğin, var olan sivilce lekelerini azaltır fakat aktif sivilceyi oyduğunuzda oluşan kırmızılık üzerinde etkisi olmaz. Bu durumda kullanmanız tavsiye edilmez.

Tüm Cilt Tiplerinin Kullanması Uygun mudur?

Birkaç isitsna dışında tüm cilt tipleri üzerinde etkisi vardır. Eğer, kuru ve hassas bir cilde sahipseniz; hidrokinon kuruluk ve tahrişe neden olacağı için kullanılması tavsiye edilmez. Böyle durumlarda dermatolog, cildinize özel formül üretmelidir. Normal veya yağlı ciltlerin, bu yan etkileri yaşaması çok düşük ihtimaldir.

Bileşenden en iyi verimi almak için cilt ton renginizin iyi belirlenmesi lazım. Aşırı koyu tenlerde hiperpigmentasyonu kötüleştirebilir. En iyi verimi beyaz, orta ve hafif koyu ten renklerine sahip kişiler görmektedir.

Hidrokinon Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde hidrokinon içeren kremler olmakla birlikte ham madde olarak da satışı yapılmaktadır. Fakat bunun riskli olduğunu belirtmekle beraber, bir uzman eşliğinde cilt tipinize uygun formül hazırlanması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Tüm cilt ürünlerinde olduğu gibi öncelikle ürünü küçük bir cilt alanında test etmelisiniz. Cildinizin vereceği tepkiye göre normal şekilde kullanmaya başlayın.

Küçük bir test yapmak için:

 • Üründen küçük bir miktar kolunuzun iç yüzeyine sürün ve ovalayın.
 • Bölgeyi bandajla örtün.
 • Kıyafetlerinizi ve diğer malzemeleri etkilememesi için ellerinizi yıkayın.
 • 24 saat bekleyin.
 • Bu süre içinde şiddetli kaşıntı veya başka cilt problemleri varsa, kullanmayı bırakın.

Herhangi bir yan etki görmediyseniz, günlük cilt bakım rutinlerinize ekleyebilirsiniz. Gün sonunda yapacağınız cilt temizleme işleminden sonra, nemlendirmeden önce kullanabilirsiniz.

 • Üründen mümkün olduğunca az miktarda alıp, cildinize masaj yaparak uygulayın. Ardından ellerinizi sabunla yıkayın. Kumaşlar ile temas etmesinden kaçının.
 • Bu maddeyi kullanırken güneş kremi de kullanmalısınız. Aksi takdirde tüm olumlu etkiler ters etki göstererek kötü sonuçlar doğurabilir.
 • Dermatolog özel kullanım süresi belirtmedikçe çok uzun süreli kullanımlar tavsiye edilmez. Maksimum üç ay sonra bir fark görmediyseniz kullanmayı bırakın.
 • İyileşme gördüyseniz eğer, kullandığınız doz miktarını azaltarak süreyi uzatabilirsiniz.
 • Tek seferde beş aydan fazla kullanılmamalıdır.
 • Eğer ilk doz tedavisi olumlu ise iki yada üç ay cildinizi dinlendirerek tekrar kullanabilirsiniz.

Muhtemel Yan Etkiler ve Riskler

Bugüne kadar ABD’de güvenli olarak kabul görmüş bu bileşenin, ülkemizde herhangi bir kısıtlaması yoktur. Hidrokinon içeren birçok kozmetik ürünün satışı yapılmaktadır. Ham olarak bu bileşen kullanılması halinde kızarıklık, ciltte kuruluk, UV ışınlarına hassasiyet,kontakt dermatit gibi yan etkileri görmek olasıdır. Bazı uzmanlar tarafından zararlı olduğu öne sürülmüştür. [²]

Hindistan’da bir Dermatoloji uzmanı Hidrokinon, okronozis denilen bir duruma neden olduğunu paylaştı [³]. Papüller ve mavimsi siyah pigmentasyon ile işaretlenir. Bu, uzun süreli günlük kullanımdan sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bu bileşenle ürünleri bir seferde beş aydan fazla kullanmamalısınız.

(a, b) Malar, mandibular, çene ve alnda mevcut koyu kahverengi ila siyah renkli iğne başlı maküller

[¹], [²], [³]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.