Lavanta yağı, faydaları ve kullanım alanları

Lavanta Yağı
Doğadan Cilde

Lavanta yağı, lavanta bitkisinden elde edilen esansiyel bir yağdır. Cilde uygulanmasının yanı sıra, ağız yoluyla alınabilir ya da aromaterapi yoluyla nefes alınabilir.

Lavanta yağının cilde faydaları arasında en dikkat çekenler: sivilceyi azaltma, cildi aydınlatma ve kırışıklıkları azaltma yer alıyor. Ayrıca saç bakımında da güzel işler çıkarttığını söyleyebiliriz.

Lavanta Yağının Faydaları

  • Lavanta yağının, küçük yanıkların ve böcek ısırıklarının iyileşmesine yardımcı olabilecek antiseptik ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.
  • Araştırmalar kaygı, uykusuzluk , depresyon ve huzursuzluğun tedavisinde faydalı olabileceğini göstermektedir .
  • Bazı çalışmalar, lavantayı bir çay gibi tüketmenin kusma, bulantı, bağırsak gazı, mide ağrısı ve karın şişmesi gibi sindirim sorunlarına yardımcı olabileceğini göstermektedir .
  • Sindirim problemlerine yardım etmenin yanı sıra lavanta, baş ağrıları, burkulmalar, diş ağrıları ve yaralardan kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Saç dökülmesini önlemek için de kullanılabilir.

Sivilce İçin Lavanta Yağı

Lavanta yağı, anti bakteriyel özelliği nedeniyle sivilce tedavisinde etkili rol oynar. Cildinize sürdüğünüzde gözenekleri temizleyerek açılmasını sağlar ve iltihaplanmayı azaltır.

Bir damla çay kaşığı cadı ela yağını iki damla lavanta yağı ile karıştırarak sivilce toniği olarak kullanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı bir pamuk yardımıyla iltihaplı sivilcenin üzerine sürün.

Çok inatçı iltihaplı sivilceleriniz var ise argan yağı ile kullanabilirsiniz. Bir damla argan yağı ve bir damla lavanta yağını karıştırıp, günde iki kez doğrudan sivilcenin üstüne koyun.

Egzama ve Kuru Ciltleri Yatıştırır

Egzama vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Egzama ile cildiniz kuru, kaşıntılı ve pullu olur. Birden fazla noktada hafif veya kronik şekilde oluşabilir. Lavanta antifungal özelliklere sahip olduğundan ve enflamasyonu azalttığı için egzamayı uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Lavanta yağı da sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılabilir. Lavanta yağı cildinizi temizlemeye ve kızarıklığı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Egzama için bu esansiyel yağı, iki çay kaşığı hindistancevizi yağı ile birlikte eşit miktarda çay ağacı yağı ile iki damla karıştırın. Her gün kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı ile Cilt Aydınlatma

Lavanta yağı, iltihaplanmayı azalttığı için cilt aydınlatmasına da yardımcı olur. Koyu lekeler gibi cilt pigmentasyonu sorunlarını azaltabilir. Cildinizde hiperpigmentasyon varsa, lavanta yağı bu konuda yardımcı olabilir.

Yara İyileşmesi

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine isimli tıp dergisinde yayımlanan bir çalışmada çeşitli tedavilerin yara üzerindeki etkilerini fareler üzerinde çalışma yapıldı ve sonuçlar karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonunun (TENS), tuz su çözeltisinin, povidon-iyodin ve lavanta yağının etkilerini karşılaştırdılar. Araştırmacılar, lavantanın yara iyileşmesi üzerinde hızlandırıcı bir etkisi olduğunu keşfettiler.

Doğal Böcek İlacıdır

Lavanta yağı böcek ısırıkları için çift görev yapar. Bir böcek kovucu görevi görür ve bir ısırık meydana geldikten sonra kaşıntıyı hafifletebilir. Birçok sivrisinek kovucu marka lavanta yağı içerir.

Hem mumlar hem de spreyler sivrisinekleri ve diğer böcekleri uzaklaştırmak için kullanılabilir. Muma yedi damla ekleyebilir ve açık havada bırakabilirsiniz. Sprey için, bir sprey şişesinde sekiz 250 ml su ve dört damla lavanta yağını karıştırın ve çalkalayın. Doğal bir ilaç olduğundan, dışarı çıkmadan önce vücudunuza ve kıyafetlerinize püskürtebilirsiniz.

Böcek ısırığı, kızarıklık, kaşıntı ve ağrıya neden olur. Bazen enfekte olabilirler. Lavanta yağı bakterileri savuşturarak ve iltihabı azaltarak böcek ısırıklarını gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda doğal olarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Bir böcek ısırığını lavanta yağı ile tedavi etmek için hindistancevizi gibi bir ya da iki damlayı bir taşıyıcı yağla karıştırın. Karışımı ısırmanın üzerine günde iki kez veya daha fazla koyun. Ağrı kesici sokması halinde, bir damla peppermint yağı karışık o uyuşmuş yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir