Brezilya cevizinin cilt ve sağlık için faydaları

Brezilya Cevizi
Doğadan Cilde

Brezilya fıstığı ya da ülkemizde bilinen adıyla Brezilya Cevizi; Bertholletia excelsa olarak da bilinen bu yemiş, Amazon yağmur ormanlarının doğal bir harikasıdır. Bu bölgedeki yerli halk tarafından çok ihtiyaç duyulan proteini, yağları ve diğer gerekli besinleri nedeniyle beslenen bu fındık, son yıllarda yaygın olarak bitkisel bir katkı maddesi olarak tanındı. Popüler inanışın aksine, Brezilya fıstığı Brezilya dışındaki birçok alanda bulunur. Bu tür alanlar arasında Bolivya, Kolombiya, Peru, Venezuela ve Guianas bulunmaktadır. Aslında, Brezilya’nın en büyük Brezilya fıstığı üreticisi olan Bolivya’dır.

Brezilya fındık ağaçları Güney Amerika’nın sular altında olmayan ormanlık bölgelerinde bolca bulunabilir. Bu görkemli ağaç, Amazon yağmur ormanlarının en büyük ağaçlarından biridir, 50 metreye kadar büyür ve 500 ila 700 yıl arasında ömürleri vardır.

Brezilya Fıstığı Besin Değerleri (28 gram)

 • Kalori: 187
 • Protein: 4.1 gram
 • Yağ: 19 gram
 • Karbonhidrat : 3,3 gram
 • Elyaf : 2,1 gram
 • Selenyum : Referans Günlük Alımın (RDI)% 988’i
 • Bakır : RDI’nın% 55’i
 • Magnezyum :% 33’ü
 • Fosfor : RDI’nin% 30’u
 • Manganez : RDI’nin% 17’si
 • Çinko : RDI’nin% 10,5’i
 • Tiamin: RDI’nin % 16’sı
 • E Vitamini: RDI’nın% 11’i

Brezilya fıstığı selenyum bakımından zengin olup, 96 mcg veya RDI’nın (Günlük İhtiyacımızın) %175’ini içerir. Diğer çoğu fındık ortalama olarak 1 mcg’den az sağlar.

Ek olarak, bu besinlerin tam miktarları iklime ve toprağa bağlı olarak değişebilmesine rağmen, diğer fındıkların çoğundan daha yüksek magnezyum, bakır ve çinko ihtiva etmektedir.

Son olarak, Brezilya fıstığı mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağıdır . Aslında, Brezilya fıstığı içindeki yağların% 36’sı, kalp sağlığına faydalı olduğu gösterilen bir tür yağ olan %37 oranında çoklu doymamış yağ asitleridir. (2)

Selenyum Bakımından Zengindir

Brezilya fıstığı zengin bir selenyum kaynağıdır . Aslında, bu minerallerden herhangi bir kuru yemişten daha fazla içerirler, bu da ceviz başına ortalama 96 mcg’dir. Bununla birlikte, bir miktar ceviz başına 400 mcg kadar.

Selenyum için RDI yetişkinler için günde 55 mcg’dir. Böylece, ortalama Brezilya cevizi bu mineralin gerekli miktarının %175’ini içerir.

Selenyum, vücudunuzun düzgün çalışması için hayati olan bir eser elementtir. Tiroidiniz için gereklidir ve bağışıklık sisteminizi ve hücre büyümenizi etkiler.

Gerçekten de, daha yüksek selenyum düzeyleri, gelişmiş bağışıklık fonksiyonu ve kanser, enfeksiyonlar, kısırlık, hamilelik, kalp hastalığı ve psikolojik bozuklukları için daha iyi sonuçlar ile ilişkilendirilmiştir.

Selenyum eksikliği nadir olmakla birlikte, dünyadaki birçok insan optimal işleyiş için yetersiz selenyum alımına sahiptir. Örneğin, en düşük selenyum statüsü Avrupa, İngiltere ve Orta Doğu’daki insanlarda bulunmuştur.

Brezilya fıstığı selenyum alımınızı sürdürmenin veya arttırmanın çok etkili bir yoludur. Aslında, 60 kişiden birinde yapılan bir araştırma, günde iki Brezilya cevizi yemenin selenyum seviyelerini yükseltmek için selenyum takviyesi almak kadar etkili olduğunu buldu.

Anti-inflamatuar etkiler

Brezilya fıstığının antioksidan özellikleri , vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir . Enflamasyonun birçok kronik sağlık koşuluyla bir ilişkisi vardır.

Bir küçük ölçekli 2014 çalışma kişilerde günde bir Brezilya fındık yeme sağlık etkileri baktı kronik böbrek hastalığı . 3 ay sonra, araştırmacılar iltihapta bir azalma ve oksidatif stresin belirteçlerini fark ettiler.

E ve B Vitamini Kaynağıdır

Brezilya cevizi, yüksek miktarda E ve B vitamini içeriyor. Ortalama 100 gram günlük tüketildiğinde E vitamini ihtiyacınızın yüzde 52’sini, B vitamini ihtiyacınızın ise yarısından fazlasını karşılamış olursunuz. Ayrıca riboflavin, niasin, pantotenik asit, piridoksin ve folat gibi enerji veren B vitaminlerini de içerir.

Glutensiz Bir Kuru Yemiş

Brezilya cevizi, glutensizdir. Çölyak hastaları ve buğday alerjisi olan kişiler için sağlıklı bir besindir.

Cildinizin Yaşlanmasını Önler

Çok çeşitli bir besin değerlerine sahip olan bu besinin elbetteki cilt için de faydaları var. Bunlardan en dikkat çekeni ise içerisindeki selenyum, omega 3 yağ asitleri, B ve E vitaminleri sayesinde cildinize elastikiyet sağlamasıdır. Ayrıca bu cevizin, yağlarını cildinize uygulamak da aynı etkileri gösterecektir.

Kaynak (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir