Dishidrotik Egzama nedir? Doğal tarifler nelerdir?

Egzama İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır
Cilt SorunlarıEgzama

Dishidrotik Egzama, Dishidroz olarak da adlandırılan bu hastalık ellerin, ayakların avuç içi ve tabanlarından kabarcıkların oluşmasına neden olan bir deri durumudur. Bu kabarcıklar genellikle sıvı ile doludur ve kaşıntılıdır. İyileşme süresi ortalama iki ila dört hafta kadar sürebilir.

Dishidrotik egzamanın oluşma nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak bazı uzmanlar saman nezlesi gibi mevsimsel alerjilerin sebep olabileceğine inanıyorlar. Yüksek stres düzeyiniz (fiziksel veya duygusal olabilir) veya başka alerjiniz varsa bu durumun tetiklenmesinde rol oynayabilir. Ayrıca elleriniz ve ayaklarınız nemli veya metal tozlarına maruz kalıyorsa dishidrotik egzamanın oluşma oranını yükseltir.

Dishidrotik egzamanın en yaygın semptomu parmaklar, ayak parmakları, eller ve ayaklarda kabarcık oluşumudur. Bazen çok büyük kabarcıklar oluşur. Kabarcıklar kuruyup, çatlaklara dönüşürse daha fazla acıya yol açabilir.

Dishidrotik egzama teşhisi nasıl konur?

Durumun teşhisi oldukça basittir. Doktorunuz size bazı testler yapabilir. Bu durumun belirtileri, diğer cilt rahatsızlıklarına benzer olabilir. Testlerin en popüler ve en net sonuç vereni deri biyopsisidir. Laboratuvarda test edilmesi için küçük bir cilt yüzeyinin çıkarılması ile yapılan bu test, sonucu sonrasında en doğru bilgiyi verir.

 Dishidrotik egzama tedavisi nasıl olur?

Bu egzama türünü tedavi etmenin bir çok yolu vardır. Bundan biri hafif salgınlar için kortikosteroid krem ve şiddetli salgınlar içinse kortikosteroid enjeksiyonudur. UV ışık tedavileri, anti-kaşıntı kremleri ve bağışıklığı baskılayan merhemler gibi diğer tedavi yöntemleri de vardır.

Dishidrotik egzama için beyaz sirke?

Gerçek elma sirkesi asitlidir. Fakat filtrelenmiş ve pastörize edilmemiş olanlar daha besleyicidir. Beyaz sirke, diğer yandan filtrelenir -daha az asidiktir-, ancak aynı zamanda daha az besleyici olmalıdır.

Dishidrotik egzamanın tedavisinden bahsetmek gerekirse, gerçek elma sirkesi en iyi yardımcınızdır. Fakat asidik olduğundan kullanmadan önce seyreltmeniz önerilir. Bu tedaviyi, normal egzamayı tedavi eder gibi kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi hakkında ipuçlar

 • Kullanmadan önce sirkeyi seyreltmeyi unutmayın. Bu detaya çocuklarda kullanırken muhakkak dikkat edin. Aksi halde yanma ve hissi verebilir.
 • Hamileyseniz sirke kullanmaktan kaçının.
 • Peptik ülser, kronik hazımsızlık veya mide ekşimesi çekiyorsanız elma sirkesi kullanmayın.
 • Diyabet ilaçları kullanıyorsanız, insülinle reaksiyona girebileceğinden kullanmayın.
 • Daha da önemlisi, daha önceden mevcut tıbbi bir rahatsızlık ve önemli tedaviniz varsa, elma sirkesini almadan önce doktorunuza danışın.

Egzama tedavisinde elma sirkesi kullanmak çok etkilidir.

Egzama salgınlarını önlemek için gıdalar nelerdir?

Egzama, temelde bir iltihap şeklidir. Yani, anti-inflamatuar özelliklere sahip gıdalar yemek önlemede etkili olabilir. Bunlar omega-3 yağ asitleri içeren gıdalar, somon veya uskumru gibi yağlı balıklar veya -doktor gözetiminde- omega-3 takviyesi içermelidir.

Quercetin içeren yiyecekler (bitki esaslı bir flavonoid) de yardımcı olur. Bunlara elma, kiraz, brokoli, yaban mersini ve ıspanak dahildir. Farklı olarak, probiyotik içeren yiyecekleri de menüye ekleyebilirsiniz. Bunlara yoğurt, doğal fermantasyon turşusu ve kefir vb gıdalar da tüketilebilir.

Egzama için bir başka çözüm ise, K vitamini açısından zengin olan kivi, haşlanmış patates, domates, brüksel lahanası ve kırmızı biber de eklenebilir.

Ayrıca yağlı kırmızı ve işlenmiş etklerin yerine yağsız etleri tercih edin.Dana etlerine ek olarak ördek ve kuzu etleri de tavsiye edilir.

Egzamayı Doğal Yollardan Kontrol Altına Alın!

 • Öncelikle, egzamayı tetikleyen durumu çözmeye çalışın. Giydiğiniz kıyafetler mi, çalışma ortamınız mı yoksa beslenme şekliniz mi? Egzama’nın tek başına bir nedene bağlayamazsınız. Farklı kıyafetler ve gıdalar ile yaklaşık 30 gün boyunca kenara not tutun. Eğer alevlenmeyi tetikleyen unsuru bulursanız, çözüme ulaşmanız kolaylaşır.
 • Egzama’da giysiler önemli rol oynamaktadır. Ne tür giysilerin size uygun olduğunu öğrenin. Rahatsız eden ve tahrişe yol açabilecek kıyafetleri dolabınızdan kaldırın.
 • Tahriş edici olmayan şampuanları ve sabunlar kullanın. Paraben veya sodyum lauril sülfat içeren ürünlerden kaçının.
 • Nemlendirici kullanın. Kuru bir ortam sadece egzamalı bölgenizi değil, tüm cildinizi olumsuz etkiler. Doktor önerilerini dinleyerek, cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın.
 • Evini temiz tut. Toz torbalı süpürgeler, her ne kadar hijyenik gözükse de temizlenmeye filtreler siz etrafı temizlediğinizi zannederken havada toz bulutları bırakabilir. Su torbalı makineleri tercih edebilirsiniz.
 • Stresi azaltın. Artık stressiz yaşamak pek mümkün gibi gözükmüyor fakat bir şekilde kendinizi kontrol altına almalısınız. Evde meditasyon çalışmaları yapabilirsiniz. Eğer psikolojik olarak çözemediğiniz problem ve sorunlarınız varsa bir psikologdan yardım alabilirsiniz.
 • En önemli ve en etkili tedavi; beslenmek! Basitçe anlatmak gerekirse, doğal beslenme = sağlıklı vücut. Sadece güvendiğiniz markaların veya kişilerin ürünlerini tüketmeye özen gösterin. Ayrıca, diyetinizden gluteni kesin.

Egzamayı Tetikleyecek Bazı Durumlar

 • Ani sıcaklık ve nem değişiklikleri
 • Stres
 • Aşırı ve sağlıksız yemek tüketimi
 • Kuru cilt
 • Yün gibi rahatsız edebilecek kıyafetler.

Aşağıdaki yorum bölümünden bizimle ‘Egzama’ ile ilgili düşünce ve çözümlerinizi paylaşabilirsiniz.

One thought on “Dishidrotik Egzama nedir? Doğal tarifler nelerdir?

 1. Ayak altinda yanlarda öyle bir kaşinti varki cildiricam kaşinti geldiginde aslında içi su dolu kabarcıklar olmuş oluyo patlayınca işi bitiyo ama o iiçndeki acı su cıkmayınca mahvediyo sonrası derin bir yara ve yanma bıktım gitmedigim bölüm kullanmadıgım krem hap kalmadi Bana yardım edecek kimse yokmuuuu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.