Yaşlanma Karşıtı Bal ve Limon Maskesi

Doğal TariflerUncategorizedYaşlanma KarşıtıYaşlanma Karşıtı

Yaşlanma, insanoğlunun kaçınılmaz gerçeğidir. Fakat kendinize ve cildinize güzel bakarsanız yaşlanmanın etkilerini etkili şekilde erteleyebilirsiniz. Bu yazımızda doğanın bizlere sunmuş olduğu harika iki ürünü kullanacağız. Birisi sayısız faydasıyla bal diğeri ise C vitamini deposu Limon.

Tutarlı kullanım, koyu lekelerin solmasına, hiperpigmentasyona ve mat cilde yol açarak daha genç ve daha taze görünen cildi ortaya çıkarır!

Tüm cilt tipleri için mükemmel olan bu bakım, mutfağınızda kolayca bulunabilen malzemeler kullanılarak ve mağazalarda bulunan bakım maliyetlerinin bir kısmının ev yapımıdır. Bu maskeyi haftada bir kez kullanabilirsiniz. Eğer cilt durumunuz

İlk kullanımda cildinizin dokusunda dramatik bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz. Bebeksi yumuşaklığı hissedecek ve parlak göründüğünü fark edeceksiniz. Kullanacağımız malzemelerin faydalarına bir göz atalım.

Limonun Faydaları

Limon, saf C vitamini olarak bilinen zengin bir L-askorbik asit kaynağıdır. Bu vitamin, antioksidan rolünden dolayı güçlü yaşlanma karşıtı etkileri ile bilinir.

Yaşlanma, öncelikle vücutta çevresel toksinlere maruz kalma, sağlıksız yiyecekler ve hatta doğal vücut süreçlerine maruz kalma sonucu oluşabilen serbest radikallerin üretimi ve birikmesinden kaynaklanır. Bu nedenle, bir antioksidanın rolü, bu serbest radikalleri temizlemek ve böylece vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatmaktır.

Bu işlem, C vitamininin kolajen üretimini artırma yeteneği ile birlikte daha sıkı, daha genç görünen bir cilde neden olur. Hatta zamanla hiperpigmentasyonu ve eşit olmayan cilt tonunu azaltır. Bazı çalışmalar, C vitamininin ultraviyole kaynaklı hasarları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunu yapmanın yollarından biri, ince çizgilerin ve derin kırışıklıkların görünümünü azaltabilen kolajen üretimini artırmaktır.

C vitamini eksikliği olan bireyler genellikle sert, kuru ve erken yaşlanan cilde ve kuru saça sahip olacaktır. İşte limon suyunun cilt için en önemli faydalarının bir listesi.

 • Cilt renginin solmasını engeller.
 • Cildin dokusunu ve elastikiyetini iyileştirir.
 • Sağlıklı bir ışıltı verir.
 • Limon cildinizin esnekliğini ve dokusunu iyileştirebilir ve sağlıklı bir ışıltı kazandırmaya yardımcı olabilir.
 • Limon cildinizin esnekliğini ve dokusunu iyileştirebilir ve sağlıklı bir ışıltı kazandırmaya yardımcı olabilir.

Balın Faydaları


Bal, eski çağlardan beri cilt güzelliği tedavisi olarak kullanılmaktadır. Güzelliğiyle ünlü Kleopatra’nın cildi için düzenli olarak bal kullandığı biliniyordu. Aslında, düzenli olarak bal ve süt karışımıyla yıkanırdı! Araştırmalar, eski Yunanlıların balı MÖ 5.000 yılına kadar cilt tedavisi olarak kullandıklarını da göstermiştir. Peki balı bu kadar özel yapan şey nedir?

Bal, doğal bir nemlendiricidir, yani çevresinden su çekerek yağlı bir kalıntı bırakmadan hidrasyon sağlar. Topikal olarak uygulandığında, bu daha taze ve daha dolgun görünümlü bir cilt ile sonuçlanır. Mükemmel antimikrobiyal özelliklerinden dolayı geleneksel olarak yaraları sarmak için kullanılmıştır. Sivilce veya akne eğilimli cilde uygulamak, cildin beslenmesini sağlarken bal nazikçe iyileşir. İşte balın faydalarından bazıları:

 • Antibakteriyel: Cilt yüzeyindeki bakteri dengesizlikleriyle savaşır ve akne veya sivilce salgınları için harikadır.
 • Eksfoliye Edici: Ölü cilt hücrelerini dökerek muhteşem, ışıltılı bir cildi ortaya çıkarır.
 • Antiinflamatuar: Cilt dokusunu iyileştirir ve yavaş yavaş yara izlerini yok eder.
 • Nemlendirici: Yenilenen cildin nem ihtiyacını karşılar.

Kendi Bal ve Limon Yaşlanma Karşıtı Yüz Maskenizi Nasıl Yapabilirsiniz?


İşte kendi evinizin rahatlığında yüz maskesini nasıl yapacağınız.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal (tercihen çiğ)


Talimatlar

 • Her iki malzemeyi de iyice karıştırın ve temizlenmiş yüze ince bir tabaka uygulayın.
 • En az 15-20 dakika veya daha iyi sonuçlar için bir saate kadar bekletin.
 • Karışımı ılık bir havluyla silin ve güzel, yumuşak ve esnek bir cilt ortaya çıkarın.
 • Haftada iki ila üç kez kullanmaya devam ettiğinizde daha sıkı, daha parlak bir cilt ve koyu lekelerin veya pigmentasyonun kademeli olarak solduğunu fark etmeye başlayacaksınız. Ek olarak, karışıma biraz yulaf ezmesi eklemek de cilt üzerinde harika bir sakinleştirici etkiye sahip olabilir.

Not: Cilt hassasiyeti veya alerjisi olan kişiler, alerjik reaksiyon olmadığından emin olmak için bu maskeyi uygulamadan önce bir yama testi yapmalıdır. Kullanım, ciltte ters bir reaksiyona neden olursa, hemen kullanmayı bırakın ve doktorunuza veya eczacınıza görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.