Çileğin Cilt İçin En İyi 5 Faydası

Çilek Maskesi
Yüz Maskeleri

Çilek, ilkbaharda olgunlaşmaya başlayan ve yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Tadı ile karşı konulamaz bu konik şekilli meyvenin enfes tadı damağınızı şenlendirmekten daha fazlasını yapabileceğini biliyor muydunuz? Güçlü anti-oksidanlar ve güçlü C vitamini ile cildinizi güzelleştirmeye hazır bomba meyvedir. Araştırmalar, C vitamini yönünden zengin gıdalar ile beslenenlerin daha az kırışıklık ile daha az cilt sorunu yaşadığını ortaya koyuyor.

Peki çilek içerisinde cilt için neler var?

 • Zengin C vitamini: C vitamini cildiniz için sağlıklı hücreleri besler ve oksijen ile destekler. Kolajen üretimini artırarak belirgin çizgilerin yok olmasını sağlar.
 • Diyet lifi: Çilek, bedenlerimizdeki toksinleri gidermeye yardımcı olan mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır. Diyet lifi aynı zamanda bağırsak düzenini düzenleyerek ve kabızlığı önlemede etkili rol oynar. Çilek lifi cildinizdeki sivilcelerin yok olmasında rol oynayan ender besinlerden biridir.
 • Folik Asit: Hücre yenilenmesine ve vücumuzdaki yeni hücrelerin üretilmesine yardımcı olur.

Çileğin cilt için en iyi 5 faydası

 1. Akne karşıtı: Sebumun fazla birikimi sonucu oluşan sivilce, bu meyvenin içerdiği besin maddeleri ile temizlenir. Çileklerin asidik yapısı cildin içindeki fazla yağın alınmasını sağlar.
 2. Yaşlanma karşıtı: Çilek, kırışıklığın oluşumunun ana nedenlerinden biri olan kolajen yıkımını önleyen antioksidan elajik asidi içerir. Elajik (Ellagic) asit, kolajen tahribatına katkıda bulunan enzimlerden olan MMP üretimini bastırarak UV hasarına karşı etkili bir koruyucu etkiye sahiptir. Bu, cildin üzerinde oluşan kırışıklıkları önler ve böylece yüzünüze sağlıklı bir esneklik kazandırır.
 3. UV cilt koruması: Güçlü anti-oksidan ve elajik asit içeriği ile UV ışınlarından korur. Kore’de yapılan bir araştırmada Elajik asit tedavisi verildikten sonra UV ışınlarına maruz bırakılan farelerin, Elajik asit verilmeyen fareler ile karşılaştırıldığında kırışık oluşumunda azalma olduğunu keşfettiler.
 4. Yağlı ciltler: C vitamini deposu olan bu zengin meyve, yağlı cilt ile mücadele etmenizde en iyi dostunuz. Yağlı cildinizle savaşırken cildinizi besler ve canlandırır. Çilek doğasında asidiktir ve bu derideki fazla sebumun yok edilmesinde etkilidir.
 5. Cilt aydınlatması: Çilek suyu, koyu lekeler ve sivilce izlerinde çok etkilidir. Çilek suyu, cildi aydınlatmasının yanı sıra koyu renk lekeleri azaltan Elajik asit içerir. Yapmanız gereken Çilek suyunu bir pamuk yardımıyla koyu lekeler üzerine uygulayın ve kuruduktan sonra iyice yıkayın.

Çilek maskesi ne işe yarar?

Çilek antioksidanlar, flavonoidler ve salisilik asit bakımından zengindir ve düzenli kullanıldığında mükemmel cilt kurtarıcısı olduğunu kanıtlayabilir. Evde hazırlayabileceğiz çilek maskesi ne işe yarar?

 • Aktif sivilcelerinizle savaşır ve yenilerinin çıkmasını önler.
 • Sivilce izlerinin giderilmesinde etkili rol oynar.
 • Ciltteki ton farklarını giderir.
 • Pul pul dökülen ciltleri besleyerek, kolajen üretimini dengeler.

Çilek ile cilt bakımında ipuçları

 • Yüz temizleyici: Bu meyveler cildimizin üst yüzeyini oluşturan ölü hücrelerin temizlenmesinde etkili olan bir doğal exfolianttır. Ölü hücreleri temizlemeye yardımcı olan salisilik asit içerir ve bu siyah noktaların oluşumunu engeller.
 • Göz altı şişkinliği: Kötü geçen bir gecenin ardından uyandığınızda, göz altlarınızda karanlık bir şişkinlik varsa endişe etmeyin. Çileklerin göz altı şişlik ve koyu halkaları azaltmaya yardımcı büzücü etkisi vardır. Tıpkı salatalıklarla yaptığınız gibi, büyük olanları seçin ve onları büyük dilimler halinde kesip gözlerinize uygulayın. Dilimlenmiş çileklerin en az 15 dakika bekletin.
 • Yüz maskesi: Çilek, cildin dış yüzeyindeki ölü hücrelerin ve yağların yok edilmesine yardımcı olan alfa-hidroksil asit olarak biline bir kimyasalın yüksek konsantrasyonlarını içerir. Tek başına çilek ile yapacağınız maske cildi onarmanın yanı sıra besleyerek birçok sorunu giderebilir.
 • Çatlak dudaklar: Dolgun, çekici ve öpülesi dudaklar mı? Ah evet, çilek! 2 tatlı kaşığı şekerler 2 olgun çileği ezip karıştırın ve dudaklarınızı diş fırçasıyla fırçalayın. Bir dakika boyunca dudakların üzerinde çok bastırmadan sürtün ve durulayın. Meyve asitleri canlandırıp ve dudak dolgunlaştırırken, şeker ölü derinizi pul pul dökerek dudağınızı yumuşatacaktır.
 • Diş beyazlatma: Yüz güzelliğinin en kilit noktalarından biri olan dişlerin bakımında da önemli bir rol üstlenen çilek, bu konuda da harikalar yaratıyor. Yarım çileği dişlerinizin ön ve arka yüzeylerine sürtün. Sonrasında dişlerinizle ezip, birkaç dakika beklettikten sonra tükürün. Duruladıktan sonra parlak dişlerin tadını çıkarın.
 • Lüks cilt fırçası: Yarım fincan şeker, 4-5 olgun çilek ve 3 çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Cildinize masaj yaparak, 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında temizleyip, cildinizi soğuk suyla yıkayın. Yumuşacık ve arınmış cildinizin tadını çıkartın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.