Avokado’nun cilt için inanılmaz 8 faydası!

Doğadan CildeDoğal Yağlar

Avokado, ana vatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından Tarçın ve Kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir sebze türüdür. Avokado farklı ülkelerde timsah armudu, midshipman tereyağı, sebze tereyağı ve tereyağı armut diye bilinir.

Avokado, omega-3 yağ asitleri, A, D ve E vitaminleri içerir. Avokadonun cilt için faydaları;

  • Nemlendirir ve besler

E vitamini bakımından zengin olan Avokado, potasyum ve lesitin ile cilt için harika bir nemlendiricidir. Epidermis olarak bilinen en dıştaki cilt tabakası avokado yağını çok hızlı emer ve yeni cilt oluşumuna katkı sağlar.

  • Egzama ve Sedef Hastalığını Yok Eder

İçerisinde bulununan Antioksidanlar ve vitaminler, kurumuş ve tahriş olmuş cilt tabakasını iyileştirmede çok etkilidir. Bu rahatsızlıklardan şikayeti olanlar, cildinin bir noktasına bu yağı sürüp test etmelidir.

  • Sivilceyi ve Sivilce Oluşumunu Azaltır

Cilde tatbik edilmiş avokado yağı, bir süre bekletildikten sonra ılık suyla durulanır ise ciltte tortu bırakmadan nemli tutar. Sivilce oluşumundaki en büyük etken, cilt gözeneklerinin kendini temizleyememesidir.

Ayrıca anti-enflamatuar etkilere sahip olan avokado, iltihap gidermeye yardımcı olur.

  • Yara İyileşmesini Hızlandırır

Avokado yağı, yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, avokado yağındaki esansiyal yağ asitleri ve oleik asidin, yeni bağ dokusu oluşturma işlemi olan kollajen sentezini destekleyebileceği keşfedildi.

Avokado yağıdnaki esansiyel yağ asitlerinin de iyileşme sürecinde iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu bulundu.

  • Güneş Yanığı Sorununu Tedavi Eder

Avokado yağındaki antioksidanlar güneş yanığı semptomlarını hafifletir. 2011 yılındaki bir incelemeye göre, E vitamini, beta karoten, D vitamini, protein, lesitin ve yağdaki esansiyel  yağ asitleri cildi iyileştirmeye ve yatıştırmayı desteklediği ortaya çıktı.

  • Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

İlk yaşlanma belirtileri genelde ciltte görülür. Bazı çalışmalar, avokadodaki gibi sebze yağları tüketmenin cildin elastik yapısını korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ancak araştırmacılar cilde avokado yağı uygulanmasının aynı etkiye sahip olmadığını henüz çözemediler.

  • Kafa Derisi Sağlığını Korur

Avokado yağının kafa derisine sıcak yağ maskesi olarak uygulanması kepek sorununu, kuru saç yapısı gibi sorunların azaltmaya yardımcı olur.

  • Tırnak Sağlığını Korur

Kuru, kırılgan ve zayıf tırnaklara mı sahipsiniz? Çok az bilimsel çalışma bu doğruluğu kanıtlasa da avokado yağı tırnakların bakımında oldukça etkili. Tırnak çevresindeki derinin de korunmasını yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.