Selülitten Doğal Yollarla Kurtulmanın 10 Yolu

Selülit

Selülit, kadınların yüzde 90’ında genç yaştan itibaren görülebilen bir cilt problemidir. 15 yaşından itibaren görülmesi mümkün olan bu rahatsızlığın tek bir tedavisi yoktur. Bu cilt probleminden kurtulmak için öncelikle yaşam kalitenizi artırmanız gerekiyor. Bu yöntemler ise oldukça basittir.

1- Nemlendirici Kullanımını Rutine Sokun

Selülit problemi olan noktaların doğal nem ihtiyacı diğerlerinden fazladır. Hazır nemlendirici kremler yerine evde kendinizin ihtiyacınıza göre yapacağınız bir nemlendirici daha fazla yararlı olacaktır. Organik Hindistan Cevizi yağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bulunamıyorsa rafine edilmemiş Shea Yağı ve Sızma Zeytinyağı kullanın. İmkan varsa saf yağ olarak sürülebilir yok ise bu yağlardan elde edilmiş bir krem kullanabilirsiniz.

2- Peeling Sadece Cilt İçin Gerekli Değil

Peeling deyince akla ilk yüz peelingi geliyor fakat cildin her noktasının peelinge ihtiyacı vardır. Bu süreç zor geliyorsa bir fincan kahveyi yudumladıktan sonra kalan telve ile buraya peeling yapabilirsiniz. Eğer tam verim almak istiyorsanız Hindistan Cevizi yağı ve bir tatlı kaşığı -varsa esmer- toz şeker karıştırın. Kahvedeki kafein hem peelinge destek olacak hem de kafein selülit görünümü azaltacak (en azından böyle olduğuna inanılıyor). Şekerin peeling üzerindeki etkisini daha önce paylaşmıştık. (1 Dakikada Yumuşacık Eller ) Şeker ölü deriyi pul pul dökecek, Hindistan Cevizi yağı ise deriyi nemlendirecek.

3- Fazla Yağlardan Kurtulun

Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Selülitin en büyük sebebi ise yine fazla yağlar. Tamam da erkekler de yağlanıyor fakat niye selülitleri yok diyenler olacaktır. Bunun sebebi kadın ve erkeğin farklı noktalarda yağlanmasıdır. Erkekler göbek çevresinde yağlandığı için selülit problemi pek görülmüyor.

Yağlardan kurtulmak için sıkı bir egzersiz programı değil! Düzenli egzersiz programı uygulamalısınız. Bazı şeyler rutin yapıldığında ve sabrettiğinizde olur. O yüzden ağır programla başlamayın kesinlikle. Bir sağlık probleminiz var ise uzmana danışarak program yapın.

Selülit için egzersiz programlarında en dikkat çeken ve en fayda görülen program Brezilya Popo Kaldırma egzersizi olduğu biliniyor. Biraz yorucu fakat mucizelere şahit olabilirsiniz. Az önce dediğimiz gibi bir anda yüklenmemek için önce basit egzersizleri yapmaya başlayın.

4- Basit Ama Etkili= Çömelme!

Çömelme çoğunluğuna geçme zamanı. Her gün birkaç set squat yapmak için sadece birkaç dakikanızı ayırın. Pinterest gibi sitelerde çevrimiçi olarak kullanılabilen bazı harika çömelme programları da var. Kendinizi kazanmak ve motive olmak için ne gerekiyorsa yapın.

5- Omega-3 Yağ Asitleri Tüketin

Beslenme programınızda yeterince Omega-3 aldığınızdan emin olun. Omega-3’ler kolajen üretimini uyarır ve selülit görünümünü azaltabilir. Balık alımını haftada birden ikiye çıkarabilirsiniz.

6- Diyetinizi Değiştirin

Evet, kulağa çok basit geliyor ama yapılması çok zor olabilir. Selüliti kaybetmek için diyetinizi değiştirmeniz gerekir. Tüm bunları aynı anda yapmayı planlamayın çünkü kendinizi başarısızlığa hazırlayacaksınız. Diyetinizde zamanla ince değişiklikler yapın. Taze meyve, sebze ve çiğ kuruyemiş alımınızı artırın. İşlenmiş şekeri azaltın ve hızlı yiyecekleri ve ardından işlenmiş yiyecekleri diyetinizden çıkarmaya çalışın. Abur cubur istekleri azaldıktan sonra damak tadınızın değişmeye başladığını fark edeceksiniz.

7- Kuru Fırçalama

Birçok insan kan dolaşımını iyileştirmeye ve selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olduğunu düşünüyor. Kalçanızı kurutmak için bir vücut fırçasına ihtiyacınız olacak. Duştan önce olduğu gibi cildiniz kuruduğunda, ayaklarınızdan başlayıp omuzlarınıza kadar çalışarak yukarı doğru hafifçe fırçalamak için fırçayı kullanın. Bu yalnızca birkaç dakika sürecektir. Daha sonra bir duş alın. Bunu günde bir kez yapabilirsiniz.

8- Sirke Dürüm

Sirkenin mucizelerini duymuşsunuzdur. Bir mucize de selülitlerde olduğu söyleniyor. Bu konu hakkında net bilgi yok fakat kullananlar tavsiye ediyor.  Bir zararı olmayacağı için biz de tavsiye ediyoruz. Eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırın. Selülit problemi olan noktaya bir bez yardımıyla sürün ve o bölgeyi streç ile sarın. Üstüne ılık bir havlu koyarak bir saat bekleyin. Ardından yıkayın. Günde bir defa olacak şekilde kullanabilirsiniz. Eğer cildinizde farklı bir etki görürseniz kullanımını azaltın ya da suyu daha fazla koyun.

9-  Kaya Tuzu Kullanımına Geçin

En basit çözümlerden birisini paylaşıyoruz. Ülkemizde rafine iyotlu tuz tüketimi yaygın ve tüketimi konusunda uzmanlar uyarıyor. Çok basit şekilde evinize kaya tuzu ya da Himalaya tuzu satın alarak en basit adımı uygulamış olursunuz.

10- Su, su, su. Tüketimi Artırın

Su tüketimi ülkemiz insanlarının genel bir problemi. Eğer günlük ihtiyacınız kadarını kullanabiliyorsunuz bu maddeyi es geçebilirsiniz. Bu maddeyi günlük su tüketimi ihtiyacını karşılayamayanlar uygulamalı. Günlük su ihtiyacı nette yer alan bilgiler gibi 2-3 litre değil. Her insanın yapısı ve bünyesi farklı. Haliyle su ihtiyacı da farklı. Su tüketeyim diye de bir anda 2 litre suyu içmek yarardan çok zarar verecektir.

Su tüketim dengesini kendiniz belirleyeceksiniz. Az tüketiminde olduğu gibi çok tüketimi zarardır. Kış aylarında 1,5 litreden aşağı düşülmemelidir. Gece yatarken ve sabah kalktığınızda ılık su tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Tek yudumda değil aralıklı tüketin. Yemek öncesi ve yemek esnasında tüketmeyin. Su ile ilgili detaylar çok fazla bu sebeple kendinizi tanıyın ve ona göre ihtiyacınızı tanımlayın.

Tıbbi tavsiye değildir. Maddeleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıklı günler 🙂 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.