Parlak saçlar için yumurta beyazı ve bal maskesi

Yumurta Akı ve Bal Maskesi
Saç Maskesi

Yumurta Akının Saça ve Saç Derisine Faydaları

Yumurta akı, özellikle yağlı saçlara sahip kişilere çok daha iyi etki etse de normal/kuru saçlara da birçok fayda sağlamaktadır. Tek başına yumurta akı veya farklı kombinasyonlar ile kullanmak saçlarınızın sağlıklı, kalın, uzun ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yumurta akının saçtaki yararlarını şöyle listeleyebiliriz:

 • Saç büyümesini destekler
 • Saçı temizler ve arındırır
 • Yağlı saç derisinin, yağ dengesini düzenler
 • Kepeği büyük ölçüde azaltır
 • Saçların parlak ve hacimli durmasını sağlar
 • Telleri ve saç köklerini besler

Yumurta akı, protein bakımından zengindir. B vitaminleri içereren multivitaminler ve sağlıklı saçlar için gerekli olan kükürt benzeri mineralleri barındırır.

Önemli Not: Sadece yumurta veya tek başına yumurtanın bulunduğu maskeleri uyguladıktan sonra kesinlikle sıcak su ile durulama yapmayınız. Sıcak su kullanmak zorundaysanız bu tarifleri uygulamayınız. Zira sıcak su yumurtanın pişmesini sağlayarak saça yapışacaktır.

Parlak Saçlar İçin Bal ve Yumurta Akı Saç Maskesi

Donuk, zayıf ve kırıklarla dolu bir saça sahipseniz saçınıza istediğiniz şekli verseniz de saçlarınızın kalitesizliği kendini gösterecektir. Saçınızı en güzel gösterecek yöntem, parlak ve ipeksi görünüme kavuşmaktır.

Yumurta akı, protein bakımından zengindir ve nemi saç tellerine hapsedecek ve parlak kalmasını sağlayacaktır. Bal ise iyileştirici ve nemlendirici etkisiyle kırılmış saçların beslenmesini sağlayarak onların hantal ve sert yapısını yumuşatacaktır. Doğal nemlendiriciler arasında bir numara olan bal, saç tallerinin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayacaktır.

Yumurta Akı ve Bal Maskesi Malzemeleri:

 • 1 yumurta akı
 • Silme olacak şekilde bal (Kıvamına göre ayarlayabilirsiniz)

Hazırlanması ve Uygulanması

Küçük bir fincanda malzemeleri güzelce karıştırın. Saç derinize  ve saçınıza parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak yedirin. Damlamasını ve akmasını önlemek için streç film ile kafanızı sarın. En az 7 dakika olmak şartı ile 15-20 dakikaya kadar saçınızda bekletin. Ardından soğuk su ile  yine kafa derisine parmak uçlarıyla masaj yaparak durulayın. Yıkama sonrası saçlarınızı havluyla sararak kurumasını bekleyin.

Bu Tarif ile İlgili İpuçları

 • Endüstriyel balları kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının. İmkanınız varsa doğal ve organik besleyicilerden temin edin.
 • Yumurta, su ile temas ettiğinde yapışkan bir yapıda olacağından, balı az ekleyerek maskeyi uygulayın. Bol su ile durulama yapın.
 • Eğer tarifi fazla hazırlamak isterseniz bu tarifi buzdolabında 5-6 gün saklayabilirsiniz. Tabii en sağlıklısı her defasında ihtiyacınız kadarını hazırlamak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir