Kimyon Tohumu Suyu Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır

Kimyon tohumu suyu, kimyon tohumlarının sıcak ya da soğuk suda bekletilerek oluşturulmasına denir. Genellikle sıcak suda suyunun çıkartılması tavsiye olunurken, bazı insanlar bu yöntemin tohumun değerlerini olumsuz etkilediğini düşünüyor.

Bunun yerine bir gece soğuk suda bekletmenin daha yararlı olacağı kanısındalar. Bu sebeple hangi yöntem ile suyu çıkartmak tamamen sizin tercihiniz. Dilerseniz biraz Kimyon’dan bahsedelim.

  • Kimyon, bilimsel adı Cuminim Cymimuni’dir.
  • Kimyon, anason, rezene ve dereotunu da içeren maydanoz ailesine ait çok yıllık bir bitkidir.
  • Kimyonun kendine özgü keskin bir aroması vardır. Yaygın olarak Hint, Afrika ve Latin Amerika mutfaklarının vazgeçilmezidir. Ülkemizde ise kullanımı diğer ülkelere çok yaygın değildir.
  • Karabiber’den sonra dünyanın en popüler 2.baharatıdır.

Kimyon Tohumlarının Faydaları

Kimyon tohumlarının sağlık açısından pek çok faydası olan bazı besin maddelerini gösteren tablo.

Besin Sağlık yararları
Kalsiyum Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Kilo yönetimine ve PMS yönetimine yardımcı olur, yüksek tansiyonu ve diyabeti önler
Magnezyum Kas sağlığı için gerekli, kas kramplarını önler, sinir sistemini sakinleştirir, uykusuzluğu önler
Fosfor Kemikleri ve dişleri güçlendirir, enerjiyi artırır, sağlıklı sindirimi destekler, protein üretir
Potasyum Yaşam için hayati önem taşıyan mineral, hücrelerdeki yapı taşı, fiziksel olarak aktif insanlar için önemlidir, zihinsel sağlığı destekler.
Çinko Bağışıklık sistemi sağlığı için önemlidir, doğru sindirim, diyabeti kontrol eder, stres seviyesini iyileştirir
Bakır Anti-aging, beyin sağlığı için saç ve tırnakların uzamasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir

Kimyon Tohumu Suyu Nasıl Yapılır?

Kimyon tohumu suyu yapmanın 2 yolu vardır. Biri, kimyon tohumlarını tıpkı bitki çayında yaptığınız gibi suda kaynatmaktır, diğeri ise ısı uygulamayanların kullandığı gece boyunca demlemektir. Bu 2 yöntemi aşağıda inceleyeceğiz.

İpuçları:

  • Burada belirtilenden çok daha fazla kimyon tohumu kullanmayın, aksi takdirde çok güçlü hale gelecektir.
  • Anında kimyon tohumu suyu yapmak için kimyon tohumlarını sığ bir tavada (yaklaşık 20 saniye) hafifçe kavurup soğumaya bırakabilirsiniz. Soğutulduğunda öğütün ve toz haline getirin. Bu kimyon tohumu tozu daha sonra gerekirse anında kimyon tohumu suyu yapmak için ılık suyla karıştırılabilir.
  • Özellikle sindirim için maksimum fayda sağlamak için kimyon tohumu suyunu hafif sıcak veya ılıkken alın.

Demleme Yöntemiyle Kimyon Tohumu Suyu

Malzemeler:

  • 2 su bardağı içme suyu
  • ½ çay kaşığı çiğ kimyon tohumu

Talimatlar:

Uygun bir kapta 2 bardak suyu köpürmeye başlayıncaya kadar kaynatın.
Suyunuz kaynamaya başladığında kimyon tohumlarınızı koyun ve alevi söndürün.
Tencereyi bir kapakla kapatın ve soğumaya bırakın.
Soğuduktan sonra kimyon tohumu suyunuz artık hazır! Şimdi bir ağ süzgeci kullanarak süzün ve bir cam kavanoza veya şişeye aktarın ve bunu kolay sindirim için bir yemekten sonra veya diğer sağlık yararları için gün boyunca herhangi bir zamanda içebilirsiniz.
Gerçekten meşgul bir kişiyseniz, kimyon tohumu suyunun miktarının yarısından daha azına kaynamasına izin vererek kimyon tohumu suyu konsantresi yapabilirsiniz. Bu konsantre daha sonra buzdolabında saklanabilir ve anında kimyon tohumu suyu yapmak için bu konsantreden sadece 2 yemek kaşığı ılık suya karıştırmanız gerekir.

Geceden Bekleterek Kimyon Tohumu Suyu

Birçoğu bitki çaylarını bir gecede demlemeyi tercih ediyor çünkü ısıtma gerektirmiyor ve bu da besin maddelerini sağlam tutuyor. Gece demlemenin bir başka yararı da unutkansanız veya sabah vaktiniz yoksa, bitki çayınızı hazır tutmanıza yardımcı olabilir, böylece yapacak fazladan işiniz kalmaz.

Bu yöntemde tek yapmanız gereken bir cam kap almak, içine ½ kimyon tohumu dökmek ve 2 bardak su ile doldurmaktır. Kapağı sıkıca kapatın ve bütün gece bekletin. Sabahları kimyon tohumlarının suyla şiştiğini ve suyun altın rengine büründüğünü göreceksiniz. İsterseniz tohumları süzebilirsiniz.

 

One thought on “Kimyon Tohumu Suyu Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir